Sökresultat:
2850 Uppsatser om Nord 2000 - Sida 2 av 190
Syfte som karta och kompass under loopande översättning : En undersökning av skopos betydelse när en källtext översätts parallellt med två olika skopoi
För att se hur olika skopoi påverkar en översättning översattes en källtext parallellt med vardera sitt specifika skopos. En facktext om vikingarna i Irland på 800-talet översattes dels för publicering i en fackbok, dels för publicering i en populärvetenskaplig tidskrift. För att analysera översättningsprocessen under de två översättningarna registrerades det som Christiane Nord (2005) kallar loopar, återkopplingar under översättningsprocessen när ny kunskap kräver en omformulering av strategin. I en egen metodutveckling av Nords modell registrerades och kategoriserades looparna. Den kvantitativa studien visar att klart flest loopar inträffar i inlednings- och avslutningsskedet av översättningen, oavsett skopos.
Pensionsredovisningen i kommuner
Magisteruppsats i svenska språket, 15 hpSV2140, VT 2013Handledare: Andreas Nord och Karin Helgesson.
Pimpa din frukostmjölk En begriplighetsanalys av texten på mjölkpaketen
Specialarbete, 15 hpSvenska för blivande lärare, specialisering 2 LSV410VT 2012Handledare: Andreas Nord.
Den ideala feriearbetaren. En studie i framställningen av idealsökanden i kommuntexter till ungdomar.
Specialarbete, 7,5 hpSvenska språket, fortsättningskurs 1203Vt 2013Handledare: Andreas Nord.
Utökad samverkan, Trafikverket Distrikt Nord, Enhet Investering
Utökad samverkan eller Partnering, som det även kallas, utvecklades i USA i slutet på 1980-talet med ambitionen att få byggsektorns aktörer att i högre grad samarbeta i stället för att beställare och entreprenör skulle hamna i motsatsförhållande till varandra. I denna rapport kommer jag att beskriva vad utökad samverkan är för något ur ett allmänt perspektiv. Men jag kommer även att titta på hur man från Trafikverkets håll ser på samverkansformen och hur erfarenheterna av detta är inom Trafikverket Investering Nord. Trafikverket bildades den 1 april 2010 som en sammanslagning mellan Banverket och Vägverket. I dagsläget pågår arbetet ute i Trafikverket för att hitta den optimala organisationen från tidigare två separata verksamheter.
En kommuns broschyr om det goda livet ? En analys av Partille kommuns presentationsbroschyr
SPECIALARBETE, 7,5 HPSVENSKA SPRÅKET, FORTSÄTTNINGSKURS 1203VT 2013HANDLEDARE: ANDREAS NORD.
?Livskvalitet när du blir äldre? En legitimeringsanalys av textmaterial från Kungsbacka kommuns äldreomsorg
Magisteruppsats i svenska språket, 15 hpSV2140, VT 2013Handledare: Andreas Nord och Karin Helgesson.
Modelläsare i svensk resereklam Hur modelläsare konstrueras i annons, katalog och Facebookgrupp
Magisteruppsats i svenska språket, 15 hpSV2140, Vårterminen 2013Handledare: Andreas Nord.
Öst och väst, Nord och Syd - En studie av diskussionen om mänskliga rättigheter i FN:s allmänna deklaration och under världs konferensen i Wien
Abstract
I fokus för detta arbete står frågan om förhållandet mellan de medborgerliga och politiska samt de ekonomiska, sociala och kulturella rättigheterna i relation till diskussionen om den allmänna förklaringen 1948 och världskonferensen om de mänskliga rättigheterna i Wien 1993. Både de teoretiska och praktiska aspekterna av detta förhållande uppmärksammas, till exempel med avseende på definition av rättigheter, deras funktion och så vidare, samt de diskussioner som fördes under formuleringen av den allmänna förklaringen och Wienkonferensen. Särskild vikt läggs vid att förstå dessa diskussioner i det politiska sammanhanget av Öst-Väst konflikten samt Nord-Syd konflikten..
Fundamentala faktorers förklaringsgrad och simuleringsmöjligheter gentemot elspotpriset på Nord Pool : Utsläppsrätternas betydelse för elspotpriset under andra handelsperioden
The purpose of this study is to evaluate the relation between certain chosen fundamental factors (emission trading rights, hydrological balance, interaction with continental Europe, fuel prices) and the spot price at Nord Pool. Particular focus has been put on the trade with emission rights since it is only now their actual impact on electricity prices can be studied. The relationships are measured with regression analysis which includes both R2 and the simulation possibilities of ARX models. The studied period covers 2008 and 2009 with partly daily data and partly weekly data. Owing to the expected higher importance of the fundamentals during the winter months the winter 2008/2009 has been studied separately.
Att bygga fantasivärldar nu och då. Hur presenteras rollspelet Drakar och Demoner i text och bild år 1982 respektive år 2012.
Specialarbete, 7,5 hpSvenska fördjupningskurs 1203Vt 2013Handledare: Andreas Nord.
Hantering av ÄTA-arbeten inom Trafikverket: Varför skiljer mängden ÄTA-arbeten i relation till entreprenadsumman mellan Trafikverket Investerings olika distrikt
Entreprenörens åtaganden gentemot beställaren regleras i ett entreprenadkontrakt. Utöver de arbeten som ingår i entreprenadkontraktet kan extra arbeten uppstå genom antingen tillägg till- eller ändringar av det ursprungliga kontraktet. Det händer även att kontrakterade arbeten utgår då de anses överflödiga. Sammantaget kallas detta för ändrings, tilläggs- och avgående arbeten eller mer vanligt ÄTA-arbeten.Trafikverket Investering distrikt Nord hade i sina entreprenader för verksamhetsåret 2012 en ÄTA-andel i relation till entreprenadkostnaden på ca 21 %. Motsvarande siffra för Trafikverket Investering distrikt Mitt låg under samma period på ca 14 %.
Problematiken för Skaraborgs företag kring år 2000
etta examensarbete behandlar år 2000 problemet i Skaraborg. Rapportens inledning försöker sammanfatta vad år 2000 problemet är, vad man kan göra åt det och vilka effekter som kan uppkomma.Examensarbetet försöker besvara fyra övergripande frågeställningar:· Har Skaraborgs företag fått upp ögonen för år 2000 problemet?· Är det ett problem ?· Hur stora är företagens problem?· Vad gör dessa företag åt problemen?För att besvara dessa frågeställningar har en enkätundersökning utförts. Denna undersökning innefattade små, medelstora och stora företag samt offentlig sektor. Undersökningen visade att de flesta verksamheterna tagit problemet på allvar.
För och emot omskärelse : debatten på 2000-talet med särskilt fokus på judendomen
Jag redogör i denna uppsats för debatten om religiös omskärelse inom judendomen i Sverige och internationellt under perioden 2000-2008. Jag redogör vidare för hur argumenten från båda sidor yttrar sig, både de som motsätter sig omskärelse och de som inte gör det. Detta gör jag utifrån olika perspektiv som religion, svensk lagstiftning, HIV och allmänhälsa. Mina frågeställningar är: Hur har debatten om omskärelse artat sig under 2000-talet? Vilka aspekter har debatterats mest om ingreppet omskärelse?.
Medborgardialog i sociala medier ? åtta svenska kommuners kommunikation på Facebook
Specialarbete, 7,5 hpSvenska språket, fortsättningskurs 1203Vt 2013Handledare: Andreas Nord.