Sökresultat:
62 Uppsatser om ISO-9000. 14000 - Sida 4 av 5
Att upprätta, dokumentera och införa ett kvalitetssystem
enligt ISO 9001: 2000
Detta examensarbete har utförts på Svenska Träbroar AB beläget i Kroksjön utanför Skellefteå. Företaget projekterar, tillverkar och monterar broar av trä för den nordiska marknaden. Bakgrunden till arbetet har varit att företaget velat skapa en atmosfär av ordning och reda genom att införa ett kvalitetsledningssystem. Ett kvalitetssystem syftar, bland annat, till att: • Klargöra arbetssätt • Tydliggöra ansvarsfördelning • Förbättra relationer till kunder • Öka kvalitetsmedvetandet bland personalen • Förbättra den interna kommunikationen • Ge ledningen ett beslutsunderlag för att fatta rätta och riktiga beslut avseende kvalitetspåverkande åtgärder • Förbättra leverantörsrelationer • Skapa en mer flexibel organisation • Möjliggöra förbättringsarbete • Öka produkt- och tjänstekvaliteten och styra den så att den motsvarar kundens behov Ovanstående punktlista är en uppräkning av önskade effekter av ett offensivt kvalitetsarbete. Ett bra stöd för att nå dessa effekter är att jobba enligt ett kvalitetssystem som styr arbetssätt vad gäller: processer, produkter och tjänster, förbättringsarbete etc.
ISO 14063 : drivkrafter och mervärden för miljökommunikation
The enterprises of today are beginning to realize that environmental issues are a important part of their activity. Companies and organizations are expected to a greater extent communicate their environmental work to the world surrounding them in a trustworthy and structured way. Lack of information or information that is incorrect may bring farreaching consequences. Communication is mentioned in several of the ISO 14001-standards. But what is missing is a guideline how companies should act to create and be sure of the quality of the data that can be used in the environmental communication.
Värd att leva - Patientens upplevelser tiden efter suicidförsök
Bakgrund: Suicidförsök, en handling som är livshotande eller ter sig livshotande i syftet att avsluta sitt liv men som resulterar i överlevnad - ett stort folkhälsoproblem blandbefolkningen runt om i världen. Bara i Sverige utför mellan 1400-1500 människor varje år suicid och runt 9000 människor vårdas inom landets hälso- och sjukvård på grund av suicidförsök. Efter suicidförsök möts ofta individen med en negativ attityd i kontakt med vården. Dömande och avståndstagande förhållningssätt riskerar förvärra de suicidnära patienternas syn på sig själva. För hälso- och sjukvårdspersonal är det av yttersta vikt att inneha förmågan att bemöta de suicidnära patienterna på ett professionellt sätt.
Förutsättning och fördelar att införa kvalitetsledningssystem enligt ISO 9001
The ISO 9000-series is a set of quality standards created by the International Organization for Standardization. The series is intended to provide guidance to companies in the process of deploying an effective quality management system. The series includes the requirements standard ISO 9001. This standard contains requirements on how a quality management system should be designed and how companies generally must work with quality issues. When a quality management system is introduced, if wanted, a quality certification can be implemented.
?Just självmordspatienter berör väldigt mycket?? : Intensivvårdssjuksköterskors upplevelser av att vårda patienter som har försökt att begå självmord
I Sverige försöker varje år 9000 personer att ta sitt liv utan att lyckas. En person som vaknar upp efter ett självmordsförsök kan ofta uppleva emotionell smärta och skamkänslor, i tillägg till de ursprungliga problem som resulterade i självmordsförsöket. Mötet med vården upplevs ofta som svårt för dessa patienter, men sjuksköterskans bemötande kan ha stor betydelse för patientens psykiska välmående. För sjuksköterskan kan mötet ge upphov till djupare existentiella funderingar, vilka kan skapa både positiva och negativa attityder gentemot patienten.Patienter som har försökt att begå självmord vårdas inte sällan på en intensivvårdsavdelning i den första kritiska fasen. Därför är intensivvårdssjuksköterskan ofta den första person som patienten möter vid uppvaknandet, men det finns i nuläget inte mycket forskning på hur intensivvårdssjuksköterskan upplever mötet.
Integrering av hållbarhetsaspekter i Riksbyggens ledningssystem med vägledning av ISO 14001 : En fallstudie om Riksbyggens miljöledning
Förutom ekonomiska aspekter är hänsyntagandet av miljömässiga och sociala aspekter står nu i fokus i många organisationers affärsverksamhet. Mer och mer företag inför strategier som använder olika metoder och verktyg för att åstadkomma hållbarhet. En serie av internationella miljöstandarder, den s.k. ISO 14000-familjen har utvecklats sedan 1996 för att stödja arbetet av komplexa miljöfrågor för olika typ och storlek av organisationer. Syftet med denna uppsats, under ramen av en fallstudie, är att beskriva och analysera hur aspekterna av miljömässigt hållbar utveckling är integrerade i Riksbyggens organisation samt hur de kan utvecklas med hjälp av miljöledningssystem-standarden ISO 14001.
Kvalitetsverktyg för att uppnå förbättringar inom produktionsföretag : Med en fallstudie av förbättringsarbete på AstraZeneca
I dagens samhälle ligger fokus på att företag och organisationer ska växa, vara vinstbringande samt att alltid ligga i framkant vad gäller ledande kunskaper inom företagets verksamhetsområde. Ett sätt för företag att ständigt utvecklas och förbättra sin verksamhet är att analysera verksamheten med hjälp av olika kvalitetsverktyg. Företagets arbetssätt analyseras varvid problem upptäcks och åtgärder kan sättas in, med högre kvalitet och lönsamhet som resultat. Syftet med följande rapport är att på ett lättöverskådligt vis belysa och sammanfatta olika kvalitetsverktyg företag använder i sitt förbättringsarbete samt att göra en jämförelse dem emellan. Rapporten visar även på hur en av metoderna kan appliceras i verkligheten.
Implementering av FSC-certifiering av mindre enskilda markägares skogsbruk
Efterfrågan på miljövänligt producerade produkter har ökat allt mer under senar e år.
Det har bl.a. lett till att system för miljömärkning och miljöstyrning av skogsbruk har
utvecklats. Det finns i dag tre system som kan vara aktuella för skogsbruk i Sverige :
? Certifiering enligt Forest Stewardship Council, FSC.
Tillsyn av djur på bete : betydelsen av lockgiva och regelbundna tider
During natural conditions cattle live in large herds, which are divided into subgroups of 10-15 animals. Humans have held cattle for over 9000 years. Today we mostly have cows for milk and meat production during more or less intensive forms. Most of the Swedish cattle have the opportunity to graze during the summer time. This partly arises from the Swedish Animal Protection law which stipulates that cattle must have the option to be outside and graze, also partly because it makes it easier for the farmer.
Grönområden som en strategi för hållbar utveckling. : En fallstudie av Skutskär i Älvkarleby kommun.
Grönområden har en betydande del i människors hälsa, både fysiskt och psykiskt, och vikten av närhet till grönområden har lett till att Boverket satt upp riktlinjer på 300 meter för bostadsnära natur. När människor har tillgång till grönområden innebär det att människor håller sig friskare, både fysiskt och psykiskt. En frisk befolkning är ett allmänt intresse som leder till en förbättrad folkhälsa. Grönområden är en del av god livskvalitet för människor och grönområden kan fungera som en strategi för kommuner i att säkra en inflyttning av fler invånare till kommunen och bryta negativa befolkningsutvecklingstrender. Studien fokuserar på orten Skutskär som är den största tätorten i Älvkarleby kommun, och är belägen ca 200 km norr om Stockholm samt ca 20 km söder om Gävle.
Litteratur och intervjustudie inom Green Production : Vad skiljer Lean Production från Green Production, hur uppfattas arbete med miljöförbättrande åtgärder och vilka problem kan uppstå vid implementering av ett grönt produktionssätt?
Följande rapport är resultatet av det examensarbete som utförts våren 2011 inom innovativ produktion/logistik vid Mälardalens Högskola. Examensarbete behandlar ämnet Green Production med fokus på skillnader mellan ett produktionssystem som bygger på Lean Production och ett som bygger på Green Production. Områden som berörs i rapporten är de verktyg som används i de olika produktionssystemen, hur arbetet med miljöförbättrande åtgärder kan se ut i praktiken samt vilka svårigheter som finns vid arbete med miljöförbättrande åtgärder i ett företag. Examensarbetet består av en litteraturstudie där aktuell litteratur studerats inom området samt en intervjustudie som genomförts med insatta inom miljöfrågor kopplat till produktion samt operatörer.Bakgrunden till examensarbetet grundar sig i att världen står inför en framtid där många utav de råmaterial som används idag vid produktion inte kommer att kunna nyttjas i framtiden. Detta i kombination med de miljöproblem som människan åsamkat, har bidragit till att många företag insett att miljöaspekter måste vara i åtanke genom hela produktionsprocessen.Den uppfattning som erhållits genom intervjustudierna är att det är viktigt för ett företag att visa att de arbetar med miljöförbättrande åtgärder.
Reklamationshantering på Åhmans i Åhus
Åhmans i Åhus är ett företag som tillverkar och levererar specialbeställda hisskorgar med tillhörande inredning. Inom företaget fanns inga rutiner för reklamationer som var aktualiserade, utan baserades på gamla kvalitetssystem som inte heller användes. Företaget ville skapa ett nytt reklamationshanteringssystem för att i framtiden minska antalet reklamationer med där tillhörande kvalitetsbristkostnader. Med bakgrund av att företaget var i introduktionsfasen av ?Lean Production? behövde de minska kvalitetsbristen på deras produkter.
Akustikplanering: ett sätt att sänka ljudnivåerna i våra bostäder
Syftet med detta examensarbete är att belysa problemen med de höga ljudnivåer som ofta finns i våra bostäder samt titta närmare på de brister som finns i byggprocessen när det gäller akustikplanering. Vi vill också ge ett förslag på en förvaltnings- och byggprocess som tar hänsyn till de allt hårdare ljudkrav som ställs idag och i framtiden. Vi utsätts dagligen för buller, på arbetet, i trafiken, i varuhuset, i hemmet och på fritiden. Undersökning på undersökning visar att vi störs allt mer av buller och det kommer bli ett av framtidens folkhälsoproblem. Det är en av anledningarna till att Boverket har skärpt ljudkraven i våra bostäder.
Hur mår våra ungdomar? : En studie om mobbningens och det sociala stödets betydelse för den psykosomatiska hälsan
Mobbning är ett relativt utbrett problem bland våra skolungdomar och dess konsekvenser för den utsatte elevens välbefinnande är många gånger allvarliga. Det är därför av stor vikt att framförallt arbeta aktivt för att stoppa mobbning, men även att söka mildra de negativa konsekvenserna av den. Syftet med denna uppsats är att studera den psykosomatiska hälsan bland mobbade niondeklassare i Stockholmsregionen, samt att undersöka om socialt stöd i skolan och hemmet kan mildra eventuella negativa hälsokonsekvenser till följd av mobbning. Syftet är även att uppmärksamma eventuella könsskillnader kring dessa frågeställningar. Socialt stöd har visat sig vara betydelsefullt för hälsan både i förebyggande syfte och vid direkt utsatthet av stress och negativa händelser i livet. Denna uppsats utgångspunkt är att socialt stöd verkar enligt buffertteorin vid mobbning.
Utfodringens betydelse för proteinhalten i mjölken :
Detta examensarbete initierades av Skånemejerier tillsammans med Skånesemin med syftet att utröna eventuella skillnader i utfodring mellan högavkastande mjölkkobesättningar i Skåne med tydliga skillnader i mjölkens proteinhalt. De sjunkande halterna innebär problem vid förädlingen av mjölkråvaran på mejerinivå. Orsakerna till de sjunkande halterna samt möjligheten att påverka proteinhalten i mjölken med hjälp av utfodringsåtgärder är därför av stort intresse.
Trettio besättningar som var anslutna till kokontrollen valdes ut. Dessa hade någon form av foderrådgivning, en årlig avkastning över 9000 kg mjölk/ko och en proteinhalt som det senaste året legat i snitt över 3,4% (högproteingruppen) eller under 3,2% (lågproteingruppen).