Sök:

Boplatsval hos solitära getingar, bin och rovsteklar


Denna undersökning gjordes för att studera solitära steklars boplatsval speciellt med avseende på spatiala mönster. Aggregat av lämpliga bohål (bibatterier) tillverkades och gjordes tillgängliga förfrilevande steklar. Resultatet visade att steklar tenderar att anlägga bon i närheten av andra stekelbon. Ingen tendens fanns att anlägga bon i centralt belägna positioner. Steklarna verkar också föredra att anlägga bon till vänster om en tänkt mittllinje på bibatterierna. Aggregation kan vara ett sätt att undgå parasitering och predation vid boplatsen. Om detta orsakade aggregationstendensen var det dock något oväntat att inte också en central tendens kunde påvisas. Att steklarna föredrog bohål i bibatteriernas vänstra del är svårt att förklara.

Författare

Torkel Fischer

Lärosäte och institution

Mälardalens högskola/Mälardalens högskola/Mälardalens högskola/Mälardalens högskolaAkademin för hållbar samhälls- och teknikutvecklingInstitutionen för biologi och kemiteknik

Nivå:

"Magisteruppsats". Självständigt arbete (examensarbete ) om minst 15 högskolepoäng utfört för att erhålla magisterexamen.

Läs mer..