Sökresultat:
4309 Uppsatser om Skolväsen pć 1800-talet - Sida 9 av 288
StenlÀggning av minnesmÀrken - illustration av MotalaspÀnnet
Sedan sommaren 2008 bygger Svevia AB pendeltÄgstation i Kimstad. I samband med detta vill byalaget göra en stensÀttning och illustration av MotalaspÀnnet för att uppmÀrksamma fyndet av spÀnnet som gjordes pÄ 1800-talet, i just Kimstad. SpÀnnet, som Àr av guld och Àdelstenar med en diameter pÄ nÀstan 20 cm, tros vara frÄn 1300-talet och har en nÄgot oviss historia om var det Àr gjort samt vem som kan ha burit spÀnnet.Denna rapport och examensarbete syftar till att presentera ett illustrationsförslag av MotalaspÀnnet dÀr material, placering, grundlÀggning samt kvantiteter och pris redovisas. UtgÄngspunkten för arbetet var att diskussioner mellan författaren, byalaget och handledaren skulle föras vid framarbetningen av förslaget. Byalaget presenterade i startskedet ett eget illustrationsförslag.
GarvaregÄrden 6:8 : en ny gestaltning med historisk anknytning
GarvaregÄrden Àr en bergsmansgÄrd byggd Är 1810 och det finns en önskan om att restaurera trÀdgÄrden i historiskt ursprunglig stil. Det finns inget dokumenterat om
trÀdgÄrden som till största delen Àr belÀgen om husets östra sida. SyrénhÀck, ÀppeltrÀd och vinbÀrsbuskar Àr nÄgra utav de vÀxter som finns dÀr. Med hjÀlp av ett antal
analyspunkter, som rekommenderats i utbildningen nÀr man kommer till en projektplats, har jag gjort en inventeringsplan efter utmÀtning och vÀxtlista efter
artbestÀmning. Under arbetets gÄng har jag dÀrför iakttagit vad som sker pÄ platsen.
T.ex.
Fritidspedagog pÄ 1980- och 2000-talet - Hur har yrkesrollen förÀndrats?
Vi har i vÄrt examensarbete undersökt om det finns nÄgon skillnad pÄ fritidspedagogens arbete idag och för 20 Är sen. Vi har stÀllt oss frÄgan hur fritidspedagogens arbete förÀndrats under en 20 Ärs period. I litteratur delen börjar vi med en historisk bakgrund sedan en beskrivning av fritidspedagogens arbete pÄ 1980-talet och 2000-talet. I forsknings delen tar vi upp intervjuer med fritidspedagoger angÄende deras arbete pÄ 1980-talet och 2000-talet. Resultatet visar att fritidspedagogens yrkesroll har förÀndrats till viss del gentemot barnen, och att det finns en viss förÀndring i mötet med skola/lÀrare.
Cirkushallen i Alby : GrÀnslöst
Cirkus har alltid gjort mÀnniskor nyfikna. Redan pÄ 1800-talet handlade det om att visa upp sig och göra reklam i form av pampiga reklamaffischer. Cirkus Cirkör Àr idag belÀget i tvÄ slutna byggnader i Alby. IstÀllet placeras verksamheten under ett och samma tak i en byggnad som exponerar verksamheten och sprider nyfikenhet till omrÄdet. Med hjÀlp av trÀpelare med olika dimensioner och avstÄnd skapas olika grader av transparens beroende pÄ program.
Omlandets betydelse : En studie om (rÄ-)varu- och tjÀnsteflödet mellan bruk och omland i à tvidaberg under Ären 1850-1873
Ett bruk, eller en stad/kommun/lÀn, har ett omland som utgör det nÀrliggande omrÄdet. Omlandsbildningen styrs under 1850-talet och fram till de moderna industriernas framvÀxt under 1900-talet av (rÄ-)varor, tjÀnster, kommunikativa aspekter och arbetskraft. UtifrÄn dagens perspektiv Àr faktorer sÄsom arbetsmöjligheter avgörande, pendlingsavstÄnd dvs. en kommunikativ aspekt och företagens behov av arbetskraft. Bruken under 1800-talet kan tolkas fungera som en stat i staten.
?Jag var lycklig pÄ Marklunda?. Om ett dispensÀrbarnhem som institution, uppvÀxtmiljö och plats för minnen
I slutet av 1800-talet startade mÄnga vÀsteuropeiska lÀnder vad som kallats ?kampen mot tuberkulos?. Sjukdomen skulle stoppas genom en utbyggd vÄrd och förebyggande insatser. Barnhemmet jag har undersökt startades 1930, och syftet var att undvika smittspridning genom att ta emot barn till tuberkulossjuka. PÄ 1950-talet breddades intagningen i takt med att tuberkulosen minskade.
"Jag var lycklig pÄ Marklunda". Om ett dispensÀrbarnhem som institution, uppvÀxtmiljö och plats för minnen
I slutet av 1800-talet startade mÄnga vÀsteuropeiska lÀnder vad som kallats "kampen mot tuberkulos". Sjukdomen skulle stoppas genom en utbyggd vÄrd och förebyggande insatser. Barnhemmet jag har undersökt startades 1930, och syftet var att undvika smittspridning genom att ta emot barn till tuberkulossjuka. PÄ 1950-talet breddades intagningen i takt med att tuberkulosen minskade. Trots detta kvarstod institutionens ursprungliga behandlingsideologi - att fÀmja hÀlsa genom nÀringsriktig kost och utomhusaktiviteter, och att vara ett hemlikt barnhem.
VÀxtskydd i ekologisk humleodling : i samarbete med föreningen Humlebygget i NÀsum
Humle, Humulus lupulus har under lÄng tid varit en viktig kulturvÀxt i Sverige. Den klÀttrande perennen producerar blomstÀllningar som innehÄller essentiella oljor och hartser, och anvÀnds för att smaksÀtta öl. Förut var öl en mycket viktig kÀlla till vÀtska och nÀringsÀmnen. Mot slutet av 1800-talet konkurrerades den svenska humleodlingen ut och det var först i början av 1900-talet som kommersiell odling av humle Äter bedrevs i Sverige. Denna odling fanns frÀmst i NÀsumstrakten i SkÄne och var aktiv mellan 1921-1959.
Genus och bilderböcker En jÀmförelse av könsstereotyper 1950-tal och 2000-tal
I detta arbetet har jag analyserat tio bilderböcker som Àr utgivna pÄ 1950-talet och tio böcker som Àr utgivna i början pÄ 2000-talet. Jag har i min analys anvÀnt mig av en metod som bygger pÄ att jag anvÀnt mig av ett abstrakt schema. Detta schema delar upp könsstereotypa drag beroende pÄ om det ses som maskulint eller feminint.
Jag har ocksÄ lÀst forskning som bedrivits inom nÄgra nÀrliggande omrÄden, lÀseböcker, reklam, feministiska sagor och bilderböcker. Jag har studerat pÄ hur kön konstrueras i bilderböcker frÄn 1950-talet respektive 2000-talet.
Dendrokronologisk undersökning av granbestÄndet i Siggaboda naturreservat
Med hjÀlp av sÄg- och borrprover studerades Äldern pÄ 41 granar och en tall i Siggaboda naturreservat i sydligaste SmÄland, med syfte att undersöka granens etablering och döende pÄ lokalen. Vidare har reservatet delats in i tre omrÄden för att undersöka om nÄgra geografiska skillnader i granarnas etablerings- och dödsÄr förekommer. Analysarbetet utfördes pÄ Nationella laboratoriet för vedanatomi och dendrokronologi vid Lunds universitet. PÄ lokalen har tidigare bland annat en pollenanalys utförts (Björkman & Bradshaw 1996) samt en kombinerad pollenanalytisk och dendrokronologisk studie (Hannon et al. 2010).
Tillbyggnad av Nationalmuseum
Examensarbetets syfte Ă€r att ge ett arkitektoniskt förslag pĂ„ hur en tillbyggnad till Nationalmuseum kan omformulera hur vi utifrĂ„n dagens kontext förhĂ„ller oss till Nationalmuseum som byggnad samt kringliggande kulturhistoriska byggnader. Tyngdpunkten har lagts pĂ„ teoretiska undersökningar dĂ€r bland annat frĂ„gor kring den historiska Ă„terupplevelsen som fenomen; kulturell och historisk kontext samt betraktande har hanterats. Ăven fĂ€ltstudier har genomförts och presenterats dĂ€r kontemporĂ€ra tillbyggnader och ombyggnader som gjorts i byggnader frĂ„n 1800-talets mitt till 1900-talets början undersökts ifrĂ„ga om gestaltning och förhĂ„llning till orginalbyggnaden. Undersökningarna har lett fram till ett förhĂ„llningssĂ€tt om tydlighet och transparens kring vad som Ă€r nytt och vad som historiskt, vilket omsatts i det arkitektoniska förslaget..
Möte med modernismen : L'esprit nouveaupaviljongen pÀ parisutstùllningen 1925
I uppsatsen undersöks Le Corbusiers L'Esprit Nouveaupaviljong pÄ ParisutstÀllningen 1925, som en utstÀllningspaviljong bland mÄnga andra. En historisk utblick bidrar till att bÀttre förstÄ det franska samhÀllet under 1920-talet och dÀrmed ocksÄ till att sÀtta in bÄde ParisutstÀllningen och L'Esprit Nouveaupaviljongen i en större kontext. ParisutstÀllningen kan rÀknas till samma tradition som de stora vÀrldsutstÀllningarna som hölls runt om i vÀrlden frÄn mitten pÄ 1800-talet varför ocksÄ de franska vÀrldsutstÀllningarna och utstÀllningsarkitektur i allmÀnhet studeras. Vidare beskrivs utstÀllningsomrÄdet liksom arkitekturen, bÄde den pÄ utstÀllningen dominerande stilen och den mindre representerade modernismen samt hur utstÀllningsarkitekturen, framförallt den moderna, diskuterades i pressen under samtiden.L'Esprit Nouveaupaviljongen beskrivs detaljerat, liksom dess placering pÄ utstÀllningsomrÄdet, samt hur den stilmÀssigt förhöll sig till den övriga utstÀllningsarkitekturen. Le Corbusiers texter, i första hand hÀmtade frÄn hans bok Vers une architecture, bidrar till att förstÄ vilka teoretiska stÀllningstaganden som ligger bakom byggnaden.
FrÄn stifthammare till klammerpistol : Ett undersökande arbete om möbeltapetseringsyrkets förutsÀttningar under 1900-talet
1900-talet innebar stora förÀndringar för möbeltapetseringsyrket. 1800-talets tapetseringsstil, dÀr tapetseraren hade ett brett spektra av uppgifter, fick lÀmna plats för den tapetserarmÀssigt mer avskalade jugendstilen och senare funktionalismen, Àven om stilmöblerna fick en renÀssans strax före 1:a vÀrldskriget.Den vÀxande möbelindustrins krav pÄ ökad tillverkningstakt, fick stoppningen av styckemöbler pÄ verkstÀderna att verka omodern och kostsam. Tapetseraren fick söka nya vÀgar, nya uppgifter.Stoppningsmaterialen och stoppningsteknikerna förÀndrades med skumgummit, fÀrdigspunna resÄrhus.och nozagresÄrer. Nu skulle det förenklas. Verktygen har konstigt nog inte utvecklats i samma takt, utom det som alltid varit symbolen för yrket ?hammaren.Den traditionella stoppningstekniken dog ÀndÄ inte ut, som mÄnga befarade.
Monument i miniatyr : Den samhÀllselitiska diskursens förÀndring under det lÄnga 1800-talet, uttryckt i medaljkonsten
Den övergripande frÄgestÀllningen som besvaras i uppsatsen Àr hur journalistiken i Dagens Nyheter och Göteborgs Posten handskas med informationen om vÀnsterpartiets och socialdemokraternas feministiska politik mellan Är 1998 och Är 2002.Studien har visat att de vanligaste argumenten emot socialdemokraternas feminism oftast Àr kopplade till partiets ledare Göran Persson. Journalistiken framstÀller socialdemokraternas feminism som ett spel i och med att Göran Persson uppges vara en ofrivillig feminist.I de fall dÀr det framkommer argument för socialdemokraternas feminism Àr argumenten dubbelbottnade och innehÄller oftast en outtalad kritik av mot partiets feminism eller bristen pÄ en feministisk politik. De vanligast förekommande argumenten som journalistiken förmedlar för socialdemokraternas feminism handlar om att de vill förÀndra en tidigare förd politik. En politik som socialdemokraterna sjÀlva anser har missgynnat kvinnorna.Journalistiken förmedlade en mycket positiv bild av vÀnsterns feminism och det fanns mycket fÄ argument emot deras feminism. Argumenten handlade om att feminismen var ett spel.  Det fanns ett mycket stort antal argument för vÀnsterns feminism och vÀnstern lyckades vÀl med att föra ut partiets feministiska politik genom journalistiken.
Varav hjÀrtat Àr fullt skapar handen : En studie av tvÄ textilhantverkare i Anundsjö socken under 1800-talets senare del ur ett sociokulturellt perspektiv
Denna studie behandlar tvĂ„ textilhantverkare, Brita-Kajsa Karlsdotter med sitt broderi och MĂ€rta-Stina Abrahamsdotter med sin sĂ€regna stickning, bĂ„da frĂ„n Anundsjö socken i Ă
ngermanland, och verksamma under slutet av 1800- och början av 1900 talet. Det övergripande syftet med studien Àr att undersöka om den sociokulturella miljö som dessa bÄda levt och verkat i har pÄverkat och inspirerat och dÀrmed bidragit till deras hantverksutövande vad gÀller sÀrart i sÄvÀl teknik som mönsterkonstruktion. Arbetet beskriver dels den sociokulturella miljö/kontext i vilken dessa bÄda kvinnor levt i, och dels en beskrivning av deras textila alster med avseende pÄ material, teknik, mönster/fÀrgsÀttning samt anvÀndningsomrÄden. Studiens teoretiska referensram utgÄr frÄn teorier om den sociokulturella miljöns betydelse för inspiration och lÀrande. Studien bygger pÄ föremÄlsstudier, samt litteratur i form av vetenskapliga publikationer, artiklar och rapporter liksom levnadsbeskrivningar av de bÄda undersökta personerna.